Yurtdışından İHA satın almak

Tüketici İha’ları her ne kadar son zamanlarda tanınırlıklarını arttırmış olsalar da genel olarak sahip oldukları herhangi bir teknolojik ürünün ortalama fiyatının üzerindeki maliyetleri, kullanım amacı, işlev ve fiyat denkleminde herkese hitap etmiyor oluşları sebebiyle ülkemizde yeterince ithalatçının ve distribütörün ilgilisini çekememiştir. Belli başlı bazı markaların iha’ları ise yurtiçi piyasada sunulmakla birlikte oldukça yüksek liste fiyatları sözkonusu olabilmektedir.

Son zamanlarda ulusal gümrük düzenlemeleri ve havayolu taşımacılığı anlamında ortaya çıkan sınırlayıcı gelişmelere rağmen yurtdışı’ndan tüketici iha’sı temin etmek isteyen kişiler için hala bazı seçenekler mevcut. Makalemizde bu seçeneklerden bazılarına ve iha ithalatı ile konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

HANGİ TEDARİKÇİLERDEN İHA ALINABİLİR

1. Kaynak Gearbest.com

Gearbest.com Türkiye’ye özel olarak hayata geçirdiği ödeme ve kargolama seçenekleri ve sağladığı indirimler ile Tüketici iha’ları dahil olmak üzere her kategorideki ürün için en fazla tercih edilen uzak doğu marketlerinden biri olma özelliğine sahip bir alışveriş sitesidir.  Türkiye’de Gearbest adına indirim kuponu dağıtımı yapmakla birlikte ve müşteri sorunlarının çözüme kavuşturulması ile ilgili olarak da çalışmakta olan Türk temsilcilere sahip olması Gearbest firmasını diğer seçeneklerden ayırıyor.

2. Kaynak Banggood.com

Oldukça uzun süredir dünya genelinde Tüketici iha’ları, Yarış iha’ları, El Yapımı iha ve yedek parçaları konusunda en uygun fiyatlı ve en güvenilir kaynakların başında gelen Banggood da Tüketici iha’sı satın almak isteyen kişiler için tercih edilebilecek tedarikçilerin başında geliyor.

Güncel satınalma bağlantıları listesi

3. Kaynak Aliexpress.com

Aliexpress, son yıllarda yurtdışı’ndan alışveriş tecrübesi edinmiş birçok kişinin tanıdığı ve uzakdoğu alışverişi kavramına karşılık ilk akla gelen pazar yerlerinden biridir. Ülkemizde PayPal hizmetlerinin sınırlanmasının ardından eBay.com sitesinin yerini kısmen de olsa doldurmak gibi bir görev üstlendiği söylenebilir. Aliexpress.com diğer örneklerin aksine pek çok satıcının kendi sorumluluklarında ürün listeledikleri ve satış gerçekleştirdikleri bir platformdur. Bu noktada Aliexpress, eBay ile denk olmamakla birlik benzer bir şekilde alıcının ödediği ücreti ve satın aldığı ürünü garanti altına alan güvenceler ile donatılmıştır. Satıcı puanlamasına, yorumlara ve kargo firmasına dikkat edilmesi şartı ile iha ithalatı için ikinci seçenek olarak tercih edilebilir.

HANGİ KARGO SEÇENEKLERİ KULLANILABİLİR

Ulusal Kargolar

Türkiye’de ulusal kargo olan PTT tarafından dağıtımı gerçekleştirilen China Post, Singapore Post, Hongkong Post, Netherlands Post, Sweden Post uzakdoğu kaynaklı ürünlerin ülkemize taşınmasında yaygın olarak kullanılan ulusal kargolar arasında yer almaktadır. Bu kargo firmaları genellikle ücretsiz veya oldukça düşük ücretlerle taşımacılık imkanı sağlamakla birlikte teslimat süreleri ortalaması üç haftadır. Tüm ulusal kargolar ile yaşadığımız deneyimler sonucu teslimatların 5 ile 70 gün arasında gerçekleşebileceği sonucu ortaya çıkmıştır.

Hızlı Kargo Taşımacılığı

Çoğunluğunu özel firmaların oluşturduğu bu kategoride DHL, UPS, TNT, Fedex ve EMS seçenekleri yaygın olarak mevcuttur. Bu firmaların ülkemizde ve dünya genelinde ithalat prosedürleri ile ilgili uygulamaları yüksek oranda kar odaklı olduğundan satın aldığınız ürünün ithalat maliyetleri çoğu durumda ürünün esas fiyatının çok üzerinde miktarlara ulaşabilmektedir. Teslim süreleri 5 ile 15 gün arasında olmakla birlikte mümkün olduğunca tercih edilmemesi gereken kargo türüdür. EMS  seçeneği ulusal kargoların hızlı kargo taşımacılığına alternatif olarak sunduğu bir seçenek olmakla birlikte diğer seçeneklerle kıyaslandığında daha güvenli ve ekonomik bir seçenektir.

GÜMRÜK İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

500gr’ın üzerinde azami uçuş ağırlığına sahip iha’ların gümrükten çekilmesi SHT-IHA talimatı kapsamında İha Teknik Uygunluk yazısı alınması ile mümkün. Tercih ettiğiniz iha modeli bu tanıma uyuyorsa sivil havacılık mevzuatı ve iha talimatı ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) SHT-IHA talimatı

SHGM İthal Uygunluk Süreçleri

İHA İthalatı ile ilgili belgeler.

Bir Cevap Yazın