Uçuş yasakları ile ilgili bilgiler. NOTAM nedir?

NOTAM (Notice to Airmen) isminden de anlaşılacağı gibi hava aracı pilotları ve hava trafiği ile ilgili kişilere hitaben uçuş rotalarında ve belirli noktalarda planlanmış durumlar ile ilgili bilgilendirme amacı taşıyan duyurulardır. Notam kavramı 1944 yılında ABD’nin Chicago kentinde gerçekleşen Uluslararası Sivil Havacılık Konferansı’nda ortaya çıkmış ve havacılık bilgi sistemlerinin detaylandırıldığı “Ek 15” içerisindeki talimat ve yönergeler çerçevesinde yayınlanmaktadır. Notam yayınları ilgili kamu kurumları ve havaalanı operatörleri tarafından duyurulurlar.

Notam’lar önceden planlanmış uçuş operasyonlarını gösterir şekilde olabileceği gibi herhangi bir sebeple belirli rotalarda ortaya çıkan uçuş yasak ve engellerini de ifade edebilmektedir.

Ülkemizde bu konuda yetkili kamu kuruluşu olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’nün Notam duyurularını harita üzerinde paylaştığı bir web sayfası mevcut. Bu sayfaya erişilerek operasyon tarihleri, irtifa gibi bilgileri girerek seçtiğiniz bölgede gerçekleşmekte olan hava operasyonları görülebilir ve uçuşun gerçekleşme imkanını ortadan kaldıran bir durum olup olmadığını denetlenebilir. İHA Sahibi veya pilotlarının da Notam uyarılarına uymakla sorumlu oldukları unutulmamalıdır.

SHGM Notam Duyuru Sayfası

 

Uçuş yasakları ile ilgili bilgiler. NOTAM nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın