SHGM Takas Sistemi nedir? Nasıl kullanılır?

SHGM Takas Sistemi nedir?

 

“SHGM Takas Sistemi” Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sağladığı sınav, sertifikalandırma, teknik uygunluk gibi hizmetler ile ilgili harç ve diğer ödemelerin gerçekleştirilmesi için kullanılan bir tarife kaydı oluşturma ve ödeme takip aracıdır. Sisteme takas.shgm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Teknik Uygunluk Yazısı için hangi hizmet numarası ile ödeme yapılır?

 

İnsansız Hava Aracı’nın hızlı kargo, ulusal posta veya diğer yollar ile Türkiye’ye getirilebilmesi için SHGM’nin Teknik Uygunluk Yazısı düzenlemesi gerekir. Teknik Uygunluk Yazısı başvurularınız için İHA’nızın sınıfına göre aşağıdaki tabloya’dan faydalanarak gerçekleştirebilirsiniz.

HAVA ARACI SINIFI TARİFE NUMARASI ÜCRET (2018)
İHA-0 ve İHA-1 SHGM 1426 20₺
İHA-2 SHGM 1427 100₺
İHA-3 SHGM 1428 150₺

SHGM’nin 2018 yılı Hizmet Tarifesi’ni görüntülemek için tıklayın.

 

Ödeme nasıl gerçekleştirilir?

 

Takas sistemi içerisinden başvurduğunuz hizmet ile ilgili olarak e-posta adresinize gönderilen içerikte bulunan Tahakkuk Fişi Takip Numarası‘nı belirterek Halk Bankası şubelerinden ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tarafınıza gönderilen e-posta içeriğinde de belirtildiği gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne ait aşağıdaki hesap numarasına Tahakkuk Fişi Takip Numarası‘nı işlem detaylarına ekleyerek EFT veya Havale yolu ile de ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
Halk Bankası Emek Şubesi
IBAN: TR59 0001 2009 4010 0005 0000 09

 

Takas Sistemi nasıl kullanılır?

 

Takas Sistemi’nin nasıl kullanılacağı ile ilgili SHGM’nin yayınladığı aşağıdaki görsel klavuzu izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

* SHGM Takas Sistemi içerisinde bulunan Görsel Klavuz‘dan alınmıştır.

SHGM Takas Sistemi nedir? Nasıl kullanılır?” için 3 yorum

  1. Merhabalar, verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı teşekkürler, fakat 2019 iha0 ve1 için kod değişti. Yeni kod 4277

    1. Merhaba,

      Değişikliklerle ilgili bilgimiz var. Aktif başvurumuz olumlu tamamlandığında bilgileri tümüyle yeni uygulamaya göre güncelleyeceğiz.

      Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın