SHGM pilot kayıt işlemleri

Ülkemizdeki sivil hava trafiği ile ilgili mevzuattan sorumlu kurum olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı SHT-İHA talimatına göre ağırlığı 500gr’ın üzerinde bulunan İnsansız Hava Araçları(İHA)’nın kullanılabilmesi için bazı kurallara uyulması gerekiyor. SHT-İHA kapsamındaki herhangi bir İHA ile uçuş gerçekleştirmeden önce yapılacak olan Pilot Kayıt işlemi bu kuralların başında geliyor.

SHGM internet sitesinden gerçekleştirilen Pilot Kayıt işlemlerini aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

SHGM’nin İHA’lar ile ilgili sayfasına aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

https://iha.shgm.gov.tr/

SHGM İHA sayfasına erişildiğinde kulanıcıyı yukarıdaki gibi bir sayfa karşılıyor. Bu sayfanın üst kısmında bulunan “Kayıt Oluştur” butonuna tıklayıp Pilot Kayıt işlemlerini başlatıyoruz. Bu noktada seçeceğiniz kayıt tipine göre aşağıdaki sayfalardan biri ile karşılaşıyorsunuz.

Pilot kaydı sonrasında gerçekleştireceğimiz uçuşun cinsine göre Bireysel veya Ticari eklerinden birini tercih ederek kayıt işlemlerine devam ediyoruz. Bir tüzel kişiliğe ait İHA ile uçuş gerçekleştirecek pilotlar Ticari seçeneği üzerinden çalıştıkları şirketin bilgileri ile başvurarak kayıt gerçekleştirebilirler. Hem bireysel hem de ticari uçuş gerçekleştirecek pilotların bu kategorilerde ayrı ayrı pilot başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Ticari pilot kayıtlarınızı Mevcut Kullanıcı Adı ve Şifre kısmında var seçerek bireysel hesabınız üzerinden yönetebilirsiniz.

SHGM İHA Sistemine olan kaydınız tamamlandıktan sonra üye girişi yaptığınızda karşınıza aşağıdaki şekilde bir ekran çıkacaktır. Bu ekrandan İHA Pilot Kayıt Başvurusu seçeneğine tıklayıp gerekli adımlara devam ediyoruz.

Uçuş gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan lisans cinsini “Lisans Tipi” açılır kutusu içerisinden seçerek istenen belgeleri aşağıdaki kutulara eklemeniz gerekiyor. Bireysel ve hobi amaçlı lisanslar için çevrimiçi sınav ve vesikalık fotoğraf yüklenmesi yeterli olurken ticari lisans başvurularında ilgili eğitim kuruluşlarından alınan eğitim sertifikası ve pilotun b sınıfı ehliyet alabileceğini belirten sağlık raporun da başvuru esnasında ilgili kutulara yüklenmesi gerekiyor.

Gerekli belgeleri yükleyip çevrimiçi testi tamamlayan iha pilotu adaylarının başvuruları incelenip onaylanmak üzere SHGM’ye iletiliyor. Onaylanmış pilot kaydınız olmadığı durumda pilot kayıt onayınız verilene kadar uçuş gerçekleştiremiyorsunuz.

Pilot kaydınız tamamlandıktan sonra satın aldığınız iha’nızın kayıt işlemlerini de gerçekleştirmeniz gerekiyor.

SHGM’nin uçuş kuralları ve kayıt zorunluluğu gibi konular hakkında hazırladığı kısa filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

SHGM pilot kayıt işlemleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın