SHGM İHA-0 İthal Teknik Uygunluk Süreçleri

Sivil havacılık kategorisindeki tüm hava araçları ile ilgili konularda yetkili kurum olan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-IHA) kapsamına giren tüm iha’ların ithalatı esnasında ithal teknik uygunluk yazısı alınması gerekiyor.

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı (SHT-IHA)

Yurtdışından satın aldığınız ve kargo yolu ile gelecek olan iha’larınız gümrüklendiğinde teknik uygunluk yazısı almanız ve oluşan vergi vb. masrafları ödemeniz durumunda iha’nızı teslim alabilirsiniz. DJI ve Xiaomi ve diğer marka iha’lar için istenen belgelerin örneklerini içeren listeye aşağıdaki balantıdan ulaşabilirsiniz.

İTHAL TEKNİK UYGUNLUK BELGELERİ

Satın almadan önce ne yapılabilir?

Başvurunuzun ardından SHGM belgelerinizi ve iha’nızın teknik uygunluğunu inceleyecek ve size teknik uygunluk veya red yazısı göndererek başvurunuzu sonuçlandıracaktır.

SHGM’nin cevap süresi üç haftayı bulabildiğinden ve herhangi bir sebeple red almanız durumunda yeniden başvuru yapmanız gerekeceğinden, satın aldığınız ürünün seri numarası ve teknik özellik kataloğu (Specification Sheet) gibi bilgileri ürün kargolanmadan önce satıcıdan isteyerek nakliye aşamasındayken teknik uygunluk belgesi başvurusunda bulunup vakit kazanabilirsiniz.

İHA Gümrüğe ulaştığında ne yapılmalıdır?

Yurtdışı’ndan hızlı kargo veya ulusal posta gönderisi ile gelen iha’nız için “İthal Teknik Uygunluk” yazısı alabilmeniz için öncelikle ürününüzün beklediği gümrük müdürlüğü’ne ulaşıp cihazın seri numarasını edinmeniz gerekmektedir. Seri numaranızı edindikten sonra aşağıdaki bağlantıda bulunan belgeleri cihazınızın cinsine uygun olarak doldurup hazırladıktan sonra gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

İTHAL TEKNİK UYGUNLUK BELGELERİ

Belgeleri hazırladıktan sonra ne yapılmalıdır?

Tüm belgeleri hazırladığınızda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’nün Ankara’da bulunan adresine elden veya kargo ile ulaştırmanız yeterlidir.

Bir Cevap Yazın