Ne zaman Uçuş İzni alınması gerekir

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı talimat içeriğinde belirli durumlarda ve bölgelerde uçuş gerçekleştirilirken izin alınması gerektiği vurgulanıyor. Son zamanlarda izin başvurusunda bulunan birçok kişi izin alamadıkları, başvurularının reddedildiği şeklinde geribildirimde bulunuyor. Uçuş izinleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri ve özel şartları açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

Uçulacak bölgenin özellikleri

Shgm’nin izin alınması gereken durumları tanımlarken ortaya koyduğu iki kriterden birincisi uçuşun gerçekleştirileceği bölgenin meskun mahal, yani insan yerleşiminin mevcut olduğu kalabalık bir bölge olması durumu sözkonusu ise ilgili bölgede uçuş gerçekleştirmek istediğinizi Shgm’ye bildirerek uçuş izni talebinde bulunmanız gerekiyor.

Meskun mahal olmanın yanında uçacağınız koordinatlar içerisinde herhangi bir notam durumu sözkonusu olduğunda veya bölgedeki mülki idare amirliklerinin yayınladığı iha uçuşlarını ilgilendiren bir kısıt, yasaklama mevcut olduğunda normal şartlarda uçuş gerçekleştirilmesi mümkün olmamakla birlikte Shgm’ye ve ilgili mülki idarelere uçuş izni için başvuru gerçekleştirilebilir.

NOTAM Nedir? Uçuş Yasakları ile ilgili bilgiler.

Uçuşun amacı ve niteliği

Uçuş izinleri ile ilgili ikinci kriter ise uçuşun ticari nitelik taşıyıp taşımadığıdır. Eğer uçuşu bir müşteriniz için gerçekleştiriyorsanız veya bir işyerine ait iha’yı kullanarak operasyon gerçekleştirecekseniz ve uçuşun gerçekleştirileceği bölge meskun mahal veya kalabalık bir alan ise uçuş gerçekleştirmeden önce shgm’ye uçuşla ilgili koordinat ve zaman bilgilerini ileterek uçuş izni başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

IHA-0 ve IHA-1 sınıfı araçlar ile meskun mahal ve kalabalık bölgeler dışında yapılacak ticari uçuşlarda SHT-İHA talimatında Madde-18 ve Madde-19’daki şartlara uyulması koşuluyla izin alınmasına gerek duyulmadan uçuş gerçekleştirilebilir. IHA-2 ve IHA-3 sınıfı araçlar ile izin alınmadan uçuş gerçekleştirilemez.

İHA Uçuşlarında Uyulması Gereken Kurallar

Ticari maksatlı uçuş gerçekleştirebilmek için aynı zamanda kullanılacak iha’nın sınıfına uygun uçuş eğitimini tamamlayıp İha Pilotu sertifikası almış olmanız gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Hobi olarak iha kullanıyorum, izin almam gerekir mi?

Yukarıdaki başlıklarda belirtildiği şekilde uçuş izni alınmasını gerektiren özel durumlar mevcut değilse IHA-0, IHA-1 sınıfındaki iha’lar ile hobi amaçlı gerçekleştirilecek uçuşlar için uçuş izni alınması gerekmez.

Uçuş izni almadan uçuyor olsanız bile shgm tarafından belirtilen kurallara uygun hareket etmeniz gerekir. Uyulması gereken kurallar ve yasaklar ile ilgili daha detaylı bilgiye aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz.

İHA Uçuşlarında Uyulması Gereken Kurallar | IHA-0 ve IHA-1 sınıfı araçlar

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHT-IHA Talimatı

Bir Cevap Yazın