Kapsam dışı İHA’lar <500gr

Azami uçuş ağırlığı 500gr’ın altında bulunan iha’lar SHGM SHT-İHA talimatı kapsamında bulunmadığı için kapsam dışı olarak nitelenir. Kapsam dışı iha’lar için Shgm portalına kayıt, İha kayıt, Eğitim ve Uçuş izni gibi gereklilikler mevcut değildir. SHT-İHA kapsamında olmamakla birlikte ağırlık itibarı ile 500gr seviyesinin üst sınırlarında bulunan bazı ihalar ciddi uçuş kabiliyetlerine, güçlü motorlara, uzun menzile ve yüksek kaliteli görüntü kaydetme yeterliliğine sahip olabiliyorlar. Bu sebeple hem çevremizi hem de hobi iha’cılığının ülkemizdeki geleceğini tehlikeye atmamak adına her ne kadar kapsam dışı olsalar da bazı konularda dikkatli olmalarını öneriyoruz.

  1. İha fırçasız motorlu ise, ürettiği yüksek tork ve sağladığı hız sebebiyle spor salonu, depo gibi yüksek tavanlı, geniş ve özel düzenek ile korumaya alınmış (örme ağ, kumaş vs.) haricinde ev, ofis gibi kapalı alanlarda uçurulmaması. Uçurulacaksa kapalı mekana uygun şekilde ayarlanması ve pervane koruması kullanılması.
  2. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerler ve meskun mahal tanımına uyan bölgelerde uçuş güvenliğine azami önemin gösterilmesi. Tehlikeli hareketlerden kaçınılması.
  3. Havaalanı ve heliport’ların çevresinde 9km yarıçapındaki arazide iha uçurulmaması.
  4. Gerekli güvenlik önlemleri alınmadan spor sahaları, fuar, gösteri merkezi gibi insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde uçuş yapılmaması.
  5. Belirli sebeplerle iha uçuşuna yasak getirilmiş veya NOTAM yayınlanmış alanlarda uçuş yapılmaması.
  6. Özel hayatın gizliliği ilkesi gereğince özel mülk kabul edilen yerlerde izinsiz görüntü kaydı yapılmaması.

Kapsam dışı dahi olsa iha kullanımına kullanıcı tarafından gerekli özenin gösterilmemesi halinde ortaya istenmeyen durumlar çıkabiliyor. Hem iha kullanıcısı olarak kendinize ve çevrenize tehlike oluşturabilecek durumlardan kaçınmak adına örnek gösterdiğimiz konularda azami özeni göstereceğinize inanıyoruz.

Kırımsız uçuşlar dileriz.

 

 

Kapsam dışı İHA’lar <500gr” için bir yorum

Bir Cevap Yazın