İHA’ların kullanım alanları | İlk Bölüm

2017 yılında dünya genelinde satılan tüketiciye yönelik iha sayısının yaklaşık 10 milyon adet olduğu tahmin ediliyor. Bir başka istatistiğe göre de 2017 yılında satılan ticari kullanım amaçlı iha sayısı da 174 bin adet. Tüketici iha sayısı istatistiklerinin bu kadar yüksek seviyelerde bulunmasını daha çok eğlence amaçlı oyuncak ve model iha’ların düşük fiyatlarına ve kolay ulaşılabilir olmalarına bağlamak mümkün. Bunun dışında kalan ve güçlü uçuş özellikleri ile donatılmış tüketici ve ticari iha’lar ise pek çok farklı şekilde kullanım alanı bulmaktadırlar. Yazımızda bu alanların bir kısmına değineceğiz.

Sinema ve Eğlence

Sinema sektöründe iha’lar uzun süredir kullanılıyor olmakla birlikte bu iha’lar daha çok içten yanmalı motorlara sahip sıvı yakıtla çalışan, sahip olma ve işletme maliyetleri yüksek modellerden oluşuyorlardı. Geçmişteki modeller ile kıyaslandığında bugün tüketici iha’ları da dahil olmak üzere pek çok iha modeli ile sinematik görüntüler elde etmek mümkün. Bunda küçük boyutlu 4k kameraların üretilmesi ve elektrikli gimballerin yaygınlaşmasının da etkisi büyük.  Günümüzde hem tüketici, hem de dslr ve video kamera taşıma kabiliyeti bulunan profesyonel modeller ile iha’lar Sinema ve Eğlence sektörünün olmazsa olmazlarından.

Zirai İlaçlama  ve Tarım

Uçaklar ile havadan gerçekleştirilen ilaçlama uygulamaları ile kıyaslandığında iha’lar ile küçük boyutları, üstün manevra kabiliyetleri sayesinde çok daha hassas ve etkili ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriliyor. Uçakla atılan ilaç ekine ulaşana kadar büyük oranda etrafa dağılırken çok motorlu iha’lar ile atılan ilaç motorların altında oluşan hava sirkülasyonu ile doğrudan bitkinin üzerine ve en derin noktalarına kadar ulaşabiliyor. İşletme maliyetlerinin düşük olması sebebiyle her boyutta arazi sahibi tarafından da kullanılabiliyorlar.

Tarım alanında iha’ların kullanıldığı bir başka uygulama ise kameralar ile elde edilen görüntülerin analizi ile elde edilen verimlilik ve hasar analizleridir. Bu uygulamalar ile yapılan ekimin başarı oranı, hava olayları sebebiyle oluşan hasarlar gibi durumların takibi yapılabiliyor

Haritacılık ve Yerölçüm

Haritacılık ve yerölçüm konusunda iha’lar yer seviyesinden yapılan ölçümler ile uydu görüntüleme ile gerçekleştirilen ölçümlerin arasındaki boşluğu dolduruyorlar. İha’lar diğer yöntemlerle kıyaslandıklarında hızlı şekilde ölçümün gerçekleştirilebilmesi, koordinat verilerek otonom haritalama yapabilmeleri, hedefin pek çok açıdan görüntülerinin alınabilmesi sayesinde bilgisayar destekli çizimlerin ortaya çıkarılmasında kolaylık sağlamaları gibi avantajları sebebiyle haritacılıkta tercih edilmektedirler.

Bir Cevap Yazın