İHA Terminolojisi

KELİMEEŞ ANLAMLIANLAMI
İnsansız Hava AracıUAV, İHA, Droneİnsansız Hava Aracı (İHA), operatörün uçuş esnasında aracın içerisinde bulunmadığı hava aracı türünü ifade eder. Bu araçlar çoğu örnekte yerden bir radyo bağlantısı kullanılarak kumanda edilmekle birlikte kumanda ihtiyacı duymadan önceden tanımlanan kurallar dahilinde belirli bir görev uçuşu da gerçekleştirebilirler.
Brushless MotorFırçasız MotorAC akım ile hızı ve torku kontrol edilebilen senkron motor türü.
RotorBellElektromekanik sistemlerde motorun hareketli olan parçasını ifade eder.
MultirotorÇok kanatlıAğırlık merkezine belirli uzaklıklarda yerleştirilmiş birden fazla motorun birbirlerini dengede tutarak uçuş kabiliyeti kazandırdıkları İHA türü.
UAVİnsansız Hava Aracı, İHA, Drone, Unmanned Aerial VehicleTürkçe karşılığı İnsansız Hava Aracı'dır. Detaylı bilgi için İnsansız Hava Aracı terimini inceleyebilirsiniz.
İHAİnsansız Hava Aracı, UAV, DroneAçılımı İnsansız Hava Aracı'dır. Detaylı bilgi için İnsansız Hava Aracı terimini inceleyebilirsiniz.
Droneİnsansız Hava Aracı, İHA, UAVErkek arı. Halk dilinde çok kanatlı iha'ları ifade etmektedir.
StatorEndüktörMotorlarda hareketsiz olan parçaya verilen isimdir.
FCFlight Controller, Uçuş Kontrol KartıKumanda'dan gelen sinyali işleyerek iha'nın kontrolünü ve dengeli bir şekilde uçmasını sağlayan uçuş bilgisayarıdır. Otonom uçuş ve geribesleme kabiliyetleri de bulundurabilir.
PDBPower Distribution Board, Güç Dağıtım KartıTek kaynaktan gelen elektrik kuvvetini iha üzerindeki komponentlere dağıtmak amacıyla kullanılan devre kartı.
ESCElectronic Speed Controller, Motor SürücüsüDoğru akımı (DC) Alternatif akıma (AC) çevirip fırçasız senkron motorun hareketini sağlayan elektronik devre.
FrameÇerçeve, GövdeİHA'nın parçalarını birarada tutan mekanik yapı.
Delta WingDelta kanatKanat ve gövde şekli itibarı ile üçgeni çağrıştıran uçak türü.
QuadcopterDört kanatlıDört adet motor ile uçma kabiliyeti bulunan İHA türü.
HexacopterAltı kanatlıAltı adet motor ile uçma kabiliyeti bulunan İHA türü.
OctocopterSekiz kanatlıSekiz adet motor ile uçma kabiliyeti bulunan İHA türü.
HelicopterHeliDik eksende ve kuyrukta olmak üzere iki adet motora sahip, dikey kalkış ve sabit uçuş kabiliyeti bulunan hava aracı.
Fixed WingSabit kanatlıAerodinamik özellikleri sayesinde havada süzülme kabiliyeti bulunan uçak türü İHA'lar.
RudderDümenSabit kanatlı iha'larda kuyruk üzerindeki dikey stabilizör üzerinde bulunan hareketli kanatçık.
PitchHava aracının sağ kısmı ile sol kısmı arasındaki ekseni ifade eder. Uçaklarda iki kanat ucu arasındaki çizgi yaw eksenini oluşturur. Hava aracının burun aşağı/yukarı hareketini pitch açısı belirler.
TricopterÜç kanatlıÖn bölümde iki adet sabit, kuyruk bölümünde ise roll ekseninde hareketli üçüncü bir motor bulunduran yüksek manevra kabiliyetine sahip İHA türü.
EpoExpanded PolyOlefinİHA yapımında kullanılan düşük yoğunluklu, strafor benzeri köpük malzemesi.
EppExpanded PolyPropyleneİHA yapımında kullanılan bir tür köpük malzemesi.
DepronİHA yapımında kullanılan çeşitli özelliklerde köpük malzeme üreten İngiltere menşeili marka.
LiPoLithium ion polymer, Lithium ionStandart lithium ion pillerden farklı olarak sıvı elektrolit yerine polimer elektrolit bulunduran yeniden şarj edilebilir pil türü.
LifePoLithium iron phosphate, Lithium ferrophosphateKatotunda LiFePo, anotunda karbon bazlı grafit malzeme kullanılarak üretilen lithium ion kategorisinde bulunan yeniden şarj edilebilir pil türü.
NiMHNickel Metal Hydride
GPSGlobal Positioning SystemABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen uydu destekli koordinat belirleme sistemidir.
RaceflightSTM32 işlemcili uçuş kontrol kartları için geliştirilen açık kaynaklı uçuş yazılımı.
InavflightSTM32 işlemcili uçuş kontrol kartları için geliştirilen açık kaynaklı uçuş yazılımı.
APMArduPilot MegaArduino Mega üzerinde geliştirilen ve günümüzde otonom uçuş kabiliyeti bulunan FC'lerin atası sayılabilecek uçuş kontrol kartı.
NazeNaze 32
CleanflightSTM32 işlemcili uçuş kontrol kartları için geliştirilen açık kaynaklı uçuş yazılımı.
BetaflightSTM32 işlemcili uçuş kontrol kartları için geliştirilen açık kaynaklı uçuş yazılımı.
Landing Gearİniş takımı
Mushroom AntennaCircular Polarized Antenna
Dipole AntennaLiear Antenna
Patch AntennaPanel AntenKare panel şeklindeki anten türü. Sinyali tek yöne odakladığından alıcı ve verici antenin birbirini gördüğü durumlarda etkilidir.
RHCP, LHCPRight Hand Circular Polarization, Left Hand Circular Polarization
UhuPORUhu firmasının EPO köpüklerin yapıştırılması için ürettiği şeffaf renkli, esnek, suya dayanıklı ve köpüğün formunu bozmaması gibi özellikleri sebebiyle tercih edilen yapıştırıcı.
SMARadyo sistemlerinde anten bağlantısı için kullanılan konektör türü.
RP-SMARadyo sistemlerinde anten bağlantısı için kullanılan konektör türü. SMA konektöre göre ters kutupludur.
ReceiverRXKumandadan yayınlanan sinyali yakalayıp üzerinde bulunan arayüzler ile uçuş bilgisayarına aktaran cihaz. Telemetri özelliği varsa TxRx olarak çift yönlü de olabilir.
TransmitterTX, Controller, KumandaVeri transferinin yapıldığı ortamda veriyi yayınlayan cihazı tanımlar. Aynı zamanda kumanda cihazını ifade etmekte de kullanılır.
RXReceiving node, AlıcıVeri transferinin yapıldığı ortamda veriyi toplayan, alan cihazı tanımlar.
TXTransmitting node, VericiVeri transferinin yapıldığı ortamda veriyi yayınlayan cihazı tanımlar.
ControllerKumanda, Tx, TransmitterİHA sistemlerini üzerinde bulunan analog algılayıcılar ve radyo bağlantısı sayesinde uzaktan kontrol etmekte kullanılan cihazlar.
BECBattery Eliminating Circuit, RegülatörSabit gerilim ile beslenmesi gereken komponentlerle akümülatör arasına bağlanan regülatör devresidir.
T-ConnectorDeans ConnectorEski sayılabilecek bir konektör türüdür. Küçük boyutu ve çok yüksek akım taşıma kabiliyeti sebebiyle tercih edilir.
XT90, XT60, XT30Batarya bağlantısında kullanılan bir konektör türüdür. XT60 ve XT30 modeli micro ve mini İHA'larda yaygındır.
EC5, EC3, EC6Batarya bağlantısında kullanılan bir konektör türüdür. EC5 modeli enerji tüketimi 150A üzerindeki İHA'larda yaygındır.
Silicone CableSilikon kabloDış yalıtım malzemesi olarak silikon malzemesinin kullanıldığı kablo türüdür. İletken olarak genelde çok telli aluminyum kullanılır. Teller krom kaplıdır. Esnek olmaları, yüksek akıma ve ısıya dayanıklı yapıları sebebiyle İHA'larda tercih edilirler.
FPVFirst Person ViewİHA'nın uçuş yönünde yerleştirilmiş, operatöre uçuşun canlı görüntüsünün aktarıldığı ve bu görüntüye göre İHA'nın yön tayininin gerçekleştirildiği uçuş türü.
Mission flightGörev uçuşuUçuş rotasının telemetri bağlantısı veya önyükleme ile uçuş bilgisayarına yüklenerek uçuş süresince manuel kontrole gerek duyulmaksızın gerçekleştirilen uçuş türü.
Autonomous FlightOtonom UçuşHava aracının belirli oranda veya tümüyle gerçek zamanlı insan müdahalesi olmadan gerçekleştirdiği uçuş türüdür.
Banana ConnectorMuz konektörElektrik bağlantılarının mekanik olarak birleştirilmesinde kullanılan konektör cinsidir.
RollYatışHava aracının ön kısmından arka kısmına uzanan aksendir. Bu eksendeki hareket hava aracının yatış hareketini kontrol eder.
HoverSabit uçuşÇok kanatlı multirotor İHA'ların havada bulundukları konumu koruyarak bekledikleri uçuş şeklini ifade eder.
TelemetriFlight Data FeedbackUçuş ile ilgili bilgilerin operatörün ulaşabileceği şekilde farklı bir bağlantı üzerinden geri gönderilmesini sağlayan özellik. Kumanda üzerinde veya bağımsız olarak mevcut olabilir.

Bir Cevap Yazın