İHA nedir? Drone nedir?

İnsansız Hava Aracı (İHA), adından da anlaşılacağı üzere operatörün uçuş esnasında aracın içerisinde bulunmadığı hava aracı türünü ifade eder. Bu araçlar çoğu örnekte yerden bir radyo bağlantısı kullanılarak kumanda edilmekle birlikte kumanda ihtiyacı duymadan önceden tanımlanan kurallar dahilinde belirli bir görev uçuşu da gerçekleştirebilirler.

2000’li yıllardan sonra popülerlik kazanan iha’lar, teknolojinin gelişmesi ile birlikte yüksek kaliteli görüntüleme ve otonom uçuş kabiliyetleri kazanmış, bu sayede geniş kitlelerin ilgisini çekerek son senelerin en önemli teknolojik ürünlerinden biri haline gelmiştir.

Birçok kişinin hayatına yeni girmiş bir kavram olsa da aslında iha kavramı oldukça uzun süredir bizimle birlikte. Tarihte kullanılan ilk iha’ların Avusturya tarafından 1849 yılında kuşatma sırasında Venediğe gönderilen bomba yüklü balonlar olduğu kabul edilir.

Bugün iha’ların halk dilinde drone olarak bilinmesinin ise çok farklı bir hikayesi var. 1935 yılında Amerika’lı Adm. William H. Standley İngiltere ziyareti esnasında DH 82B Queen Bee isimli insansız uçan araçların İngiliz Donanması tarafından atış eğitimlerinde kullanıldığına şahit olur. Amerikaya döndüğünde William Standley, komutan Delmer Fahrney’den Amerikan donanması için bunun bir benzerini üretmesini ister. Fahrney’de tasarladıkları insansız hava aracına, esinlendikleri Queen Bee (Kraliçe Arı) isimli araca atıfta bulunmak amacıyla Drone (Erkek Arı) ismini verir. İkinci Dünya Savaşı sırasında üretimi arttırılan bu uçan cihazlar hem atış eğitimi hem de silahlandırılarak saldırı amacıyla kullanılmıştır. 90’lı yılların sonlarından itibaren havacılık üzerine içerik üreten yayın organlarında kullanılması ile birlikte günlük dile yerleşerek insansız hava araçlarını tanımlayan bir kelime haline gelmiştir.

Günümüzde drone denildiğinde, bir operatör tarafından drone üzerinden alınan canlı görüntünün takibi ile yerden kumanda edilen genellikle dört adet rotor ve pervaneler ile havada uçan sportif veya görüntü kaydetme amaçlı kullanılan, iki rotor arasındaki mesafesi 400mm’yi geçmeyen insansız hava araçları akla gelmektedir. İnsansız hava araçları çok daha çeşitli boyutlarda ve farklı kullanım amaçları güzetilerek üretilebildiğinden drone kelimesi bu cihazları tümüyle tanımlamak için yetersiz kalmakta, ancak iha’lar için bir alt kategori olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple ihateknik.com makalelerinde drone kelimesi yerine, kategorinin tümünü kapsayan İHA (İnsansız Hava Aracı) kelimesini kullanıyor olacağız.

Bir Cevap Yazın