DJI Akıllı Uçuş Modları | Tüm Modlar ve Özellikler

Positioning Mode (P-Mode)

İHA’nın tüm sensörlerinin aktif olduğu genel amaçlı temel uçuş modudur. İHA uçuş süresince dengeli ve hassas bir uçuş karakteristiği gösterir. Kumanda komutları sonlandırıldığında iha son konumunda hover pozisyonuna geçer. Kullanılabilmesi için yeterli sayıda gps sinyali bulunması gerekir.

Attitude Mode (A-Mode)

Gps konumlandırmasının ve yardımcı sensörlerin deaktif olduğu uçuş modudur. Operatöre iha üzerinde büyük oranda kontrol imkanı verir. İha rüzgar etkisiyle sürükleneceğinden bu modda yapılacak uçuş operatörün pilotaj becerilerinin yüksek olmasını gerektirir. Manuel kontrol modu olarak da ifade edilebilir

Sport Mode (S-Mode)

Sport Mode iha’nın uçuş esnasındaki hızını yükselterek daha sportif bir uçuş karakteristiği kazandırır. Bu mod kullanılırken Gps aktif, kızılötesi ve görsel sensörler deaktif konumdadır.

Beginner Mode

İlk defa uçuş gerçekleştirecek operatörlerin iha’nın başlangıç konumundan gereğinden fazla uzaklaşması sebebiyle panikleyip olumsuz bir durum ile karşılaşmalarının önüne geçmek amacıyla uçuş mesafesini sınırlayabilecekleri başlangıç modudur. Uçuş karakteristikleri P-Mode ile benzerdir.

Active Track

Popüler akıllı uçuş modlarından biri olan ActiveTrack, kullanıcıya çeşitli senaryolarda hareketli nesne takibi imkanı sağlıyor.

Trace: İha, seçilen bir hedefi önceden belirlenmiş bir mesafeden takip eder. Takip sırasında iha hedefin etkrafında dolaştırılarak çeşitli açılardan görüntü alınması mümkündür.

Profile: Seçilen hareketli hedefi trace’den farklı olarak önceden belirlenmiş bir uzaklıkta önünden uçarak takip eder. Bu sayede hedefin yüzünün görüntünün odağında kalması sağlanır.

Spotlight: Bu modda kamera iha’nın hareketinden bağımsız olarak işaretlenen hedefi gimbal ile takip edecek ve görüntünün içerisinde tutacaktır. İha tüm yönlerde serbest olarak hareket ettirilebilir.

Spotlight Pro (Dji – Inspire 2)

Quick Mode: Temel Spotlight modu işleyisinde olduğu gibi kamera iha’nın hareketinden bağımsız olarak işaretlenen hedefi gimbal ile takip edecek ve görüntünün içerisinde tutacaktır. İha tüm yönlerde serbest olarak hareket ettirilebilir.

Composition Mode: Ekranda seçilerek belirlenen bir alana bir nesne giriş yaptığında iha bu nesneyi hedef olarak belirleyerek takip etme davranışı gösterecektir.

Tap to Fly: İha’nın kontrol edildiği akıllı cihazın (tablet bilgisayar, telefon) ekranı üzerinde haritada veya canlı görüntü akışında işaretleme yapılarak uçuş gerçekleştirilen kontrol özelliğidir. İha bu modda kullanıldığında üzerinde bulunan tüm sensörlerden faydalanarak istenilen konuma otomatik olarak uçacaktır.

QuickShot:

Dronie: İha seçilen hedef odağında tutarak geriye doğru hareket ederek ve irtifa kazanarak hedeften uzaklaşacaktır.

Rocket: İha seçilen hedefi odağında tutarak hedefin üzerinden yükselerek uzaklaşacaktır.

Helix: İha seçilen hedefi odağında tutarak hedefin etrafında belirli uzaklıktan daire çizerek ve aynı zamanda irtifa kazanarak uzaklaşacaktır.

Circle: İha hedefin etrafında belirlenen yörüngede daire çizecektir.

Waypoints: Harita üzerinde iha’nın takip edeceği uçuş rotasının belirlenmesini sağlayan uçuş modudur. İha bu rotayı takip ederek uçacaktır. Operatör uçuş süresince iha’nın yönünü ve kamera açısını değiştirebilir.

Tripod Mode: İha’nın bulunduğu konuma sabitlendiği ve hareketlerinin sınırlandığı uçuş modudur. Titreşimsiz video ve fotoğraf çekilmesi için kullanılır.

Gesture Mode: Dji Spark modelinde elden kalkış ve el ile kontrol komutlarını içeren bir dizi özelliği ifade eder. Fotoğraf çekimi, video başlatma, takip, el üzerine iniş gibi özellikler el hareketleri ile kontrol edilebilir.

Cinematic Mode: Harekete başlama ve durma anında iha’nın hızını azaltarak video kaydının daha temiz gerçekleştirilmesini sağlayan uçuş özelliğidir.

Terrain Follow Mode: Optik sensörleri kullanarak yükseltilere tırmanırken iha’nın yerden yüksekliğini korumasını sağlayan uçuş özelliğidir. Yükseltinin yukarı yönlü kısmında etkindir. Yükselti azalırken iha irtifası sabit kalır.

Home Lock: İha kalkış noktasından uzaklaşmadan belirli mesafede uçuş gerçekleştirir.

Course Lock: Bu mod ile uçulurken iha belirlenen yönde ileri ve geri hareket edebilir. Diğer yönlerde hareket edemez.

Point of Interest: İha’nın işaretlenen hedefin etrafında hedefi odak noktasına alarak tur attığı uçuş modudur. Takip yüksekliği, hedefe olan uzaklık, kamera açısı, hız ve uçuş yönü gibi seçenekler uçuş boyunca değiştirilebilir.

Follow Me: İha’nın bağlı olduğu kumandayı takip ettiği uçuş modudur. Hem kumanda hem de iha için sağlıklı gps sinyalinin mevcut olması gerekir.

Fixed Wing Mode: FPV uçuş gerçekleştirilmek üzere üretilmiş çok motorlu iha’lar ve sabit kanatlı iha’larla benzer uçuş karakteristiğinin mevcut olduğu. İha’nın sürekli olarak ileri yönlü hareket gerçekleştirdiği uçuş modudur.

* Makalede belirtilen mod ve özelliklerin bazıları Dji firmasının belirli modellerinde mevcuttur. Modların özellikleri iha’lar arasında değişiklik gösterebilir. Dji markasına ait olmayan iha modellerinde de bu özellikler mevcut olabilir.

Bir Cevap Yazın